Expo2025 Osaka https://expo.sggw.edu.pl/ Expo2025 Osaka Thu, 15 May 2025 12:00:00 +0000 pl-PL hourly 1 Podsumowanie obcności SGGW na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka Kansai https://expo.sggw.edu.pl/podsumowanie-obcnosci-sggw-na-wystawie-swiatowej-expo-2025-osaka-kansai/ Thu, 15 May 2025 11:59:55 +0000 https://expo.sggw.edu.pl/?p=4237 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest pierwszą polską uczelnią, która zaprezentowała się podczas Wystawy Światowej. Prezentacja SGGW zainaugurowała Tydzień Promocji Polskiej Nauki, którego organizatorem była Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Artykuł Podsumowanie obcności SGGW na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka Kansai pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>

SGGW zaprezentowała się na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka Kansai

SGGW była partnerem Polskiego Dnia Ziemi, który miał miejsce 22 kwietnia 2025 r. Tego dnia odbyła się konferencja naukowa w centrum konferencyjnym Inogate w Osace. W jej programie znalazły się dwa panele dyskusyjne oraz sesja networkingowa.  Konferencja zgromadziła blisko 50 ekspertów z Polski i Japonii, skupiając się na wyzwaniach związanych z zrównoważonym rozwojem, wykorzystaniem sztucznej inteligencji i wdrażaniem wyników badań do praktyki gospodarczej. Wśród uczestników spotkania znaleźli się przedstawiciele środowisk naukowych z Okayama University, Yamagata University, University of Hyogo, Senshu University, Niigata University of Pharmacy and Medical and Life Sciences, przedstawiciele firm i instytucji japońskich, w tym Distribution Economics Institute of Japan, Consumer Affairs Agency Government of Japan, Green’s Green, Mitsubishi Heavy Industries Machinary Systems, Sinops Co, Fukken Co, i in.   Wydarzenie otworzyli: dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, Prorektor ds. umiędzynarodowienia I Zastępca Rektora; dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; dr Bartłomiej Nowak, Przewodniczący Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a wśród gości znaleźli się dr Piotr Kępski, Dyrektor Biura Programów dla Instytucji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Mirosław Marczewski, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Katarzyna Aleksy, dyrektor Biura Programów Szkolnictwa Wyższego FRSA.

W ramach panelu pt. Rośliny w służbie zdrowia (Innovative technologies in health care) profesor Hazem M. Kalaji z Instytutu Biologii SGGW zaprezentował efekty polsko-japońskiej współpracy w zakresie fizjologii roślin-wirusologii, prowadzonej z dr Seiyą Sato (University of Pharmacy and Applied Life Sciences in Niigata) oraz Yasunari Sato, prezesem Green’s Green Company (Niigata). Przedstawiono m.in. półmaskę antywirusową z mchów oraz zastosowanie lektyn roślinnych, takich jak konkanawalina A, w produkcji naturalnych środków i żywności przeciwwirusowych. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele firmy Green’s Green Ltd., którzy wspólnie z naukowcami z SGGW omówili proces komercjalizacji wyników badań oraz potencjał naturalnych bioproduktów w ochronie zdrowia publicznego.

W drugim panelu dot. modelowania zachowań konsumpcyjnych w kontekście polityki 3R (z ang. reduce, reuse, recycle – redukcja, ponowne wykorzystanie, recykling) pt. Challenge for food loss and waste reduction with DX and AI application, prowadzonym przez prof. Magdalenę Vaverkovą z Instytut Inżynierii Lądowej SGGW podjęto temat przeciwdziałania marnowaniu żywności. Panel zgromadził międzynarodowe grono ekspertów, w tym: Makoto Tanaka (Consumer Affairs Agency, Government of Japan), Tomohiro Ishikawa (The Distribution Economics Institute of Japan), Yasuhiro Matsui (Associate Professor, Faculty of Environmental, Life, Natural Science and Technology, Okayama University), Maję Sutkowską (Doctoral student, Faculty of Environmental, Life, Natural Science and Technology, Okayama University), Kazuya Kitao (Sinops Co. Ltd.), Norimasa Wada (Sato Co. Ltd.), Tatsuro Watanabe (Senshu University). Dyskusja koncentrowała się na modelowaniu zachowań konsumenckich w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego w Polsce i Japonii. Eksperci przedstawili nowoczesne narzędzia cyfrowe i rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które wspierają ograniczanie strat żywności na wszystkich etapach łańcucha dostaw – od produkcji po konsumpcję.

Podczas konferencji odbyła się także blisko godzinna sesja networkingowa – spotkanie umożliwiające nawiązywanie nowych kontaktów i omawianie przyszłych projektów naukowych między przedstawicielami uczelni i instytucji naukowych z Polski i Japonii. Było ono także okazją do zaprezentowania oferty dydaktycznej SGGW.

Po zakończeniu konferencji jej uczestnicy przenieśli się na teren Wystawy Expo, gdzie po uroczystej inauguracji Tygodnia Polskiej Nauki przez Przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz NAWA, naukowcy z SGGW zaprezentowali przy Pawilonie Polski na terenie Wystawy Expo dwa warsztaty dla zwiedzających:

  • Rośliny jako źródło naturalnych substancji i produktów przeciwwirusowych oraz rola fotosyntezy w regulacji ich środowiska wzrostu (Plants as a Source of Natural Antiviral Substances and Products, and the Role of Photosynthesis in Regulating Their Growth Environments).
  • Miejskie kompostowanie: Model zrównoważonego gospodarowania odpadami (Urban composting: A Model for Sustainable Waste Management)

Pierwszy z nich uświadomił odwiedzającym Expo, że istnieje nieinwazyjna metoda komunikacji z roślinami oparta na obserwacji i pomiarach procesów fotosyntezy. Rośliny mogą komunikować się ze światem zewnętrznym przy wykorzystaniu niektórych procesów fizjologicznych, biochemicznych i energetycznych. Umiejętny pomiar fluorescencji chlorofilu umożliwia monitorowanie potrzeb roślin oraz rejestrowanie sygnałów, które pozwalają zrozumieć ich wczesne reakcje na obecność człowieka, dotyk, dźwięk, a także zmiany temperatury, natężenia światła i innych czynników stresowych. Badania w tym zakresie umożliwią roślinom autonomiczną kontrolę warunków wzrostu, co przyczyni się do ich optymalnego rozwoju oraz redukcji zużycia energii elektrycznej wykorzystywanej do oświetlenia i ogrzewania szklarni. Dodatkowo podczas warsztatu zostały zaprezentowane antywirusowe właściwości mchów oraz kanawalii szablastej – rośliny z rodziny bobowatych, uprawianej głównie na terenie Afryki i Azji Południowej. Przeprowadzone badania doprowadziły do powstania m.in. filtry do samolotów, samochodów, szpitali i szkół oraz półmaski antywirusowej. W japońskim urzędzie patentowym konkanawalina A została również opatentowana jako substancja zapobiegająca infekcjom wirusa. Może być przyjmowana przez człowieka w postaci cukierków, lizaków, gum do żucia, napojów lub płynów do płukania jamy ustnej, gardła i krtani.

Wykorzystując doświadczenia i wiedzę z Polski oraz Japonii, podczas drugiego warsztatu zaprezentowano skuteczne rozwiązywania problemów związanych z odpadami żywnościowymi, generowanymi głównie w małych punktach gastronomicznych. Polska angażuje się tym samym w globalną dyskusję na temat marnowania żywności oraz problematyki odpadów organicznych. W trakcie warsztatu omówiono korzyści płynące z lokalnego kompostowania oraz jego znaczenie dla zrównoważonego gospodarowania odpadami. Nowoczesne podejście do kompostowania w miastach przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz wspiera ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

Warto zauważyć, że wkład SGGW jest także obecny w ekspozycji stałej Pawilonu Polski.  Dr hab. Urszula Zajączkowska, prof. SGGW z Samodzielnego Zakładu Botaniki Leśnej Instytutu Nauk Leśnych SGGW weszła w skład zespołu, który stworzył wystawę artystyczną w Pawilonie Polski. Botaniczka z SGGW jest autorką instalacji artystycznej „Przednówek”, która głęboko czerpie z jednej strony z obserwacji przemian polskiej przyrody, a z drugiej, ze względu na jej efemeryczność potrafi ją zatrzymać i zaprosić do zachwytu nad detalem. W ramach instalacji zostały uwiecznione elementy roślin uchwycone w momencie przedwiośnia: pąk prawie otwarty, lecz już nie zamknięty, jeszcze trochę żywy, jesienny liść, ale już prawie zgniły, późnowiosenny, rozpadający się kwiat już tylko z jednym płatkiem korony, częściowo rozwinięty owoc lub delikatnie zielony, pomarszczony, dopiero co rozpostarty, bardzo wczesnowiosenny liść. Te elementy są niezwykle ulotne w przyrodzie i nigdy nie służą do opisu gatunku czy w ogóle pewnych zjawisk. Pani Profesor pragnęła w poetycki wizualnie sposób je zatrzymać i pokazać ludziom, że nie tylko one istnieją, nie tylko są interesujące, piękne, lecz są one również dowodem, jak bardzo prosto patrzymy na przyrodę, jak ciągle mało o niej wiemy. Wiele roślin zaprezentowanych w ramach instalacji zostało zebranych na terenie Kampusu SGGW.  Instalację od strony technicznej tworzą kule z syntetycznej żywicy, w których w ramach specjalnego procesu zatopione zostały rośliny zatrzymane w czasie poprzez proces suszenia. Oszlifowane i przepięknie podświetlone kule (ok. 130) wiszą na cienkich aluminiowych łącznikach i mogą zostać wprawione przez zwiedzających w ruch obrotowy. Instalacja wzbudza autentyczny zachwyt zwiedzających i jest jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Pawilonie.

Podczas pobytu w Japonii delegacji SGGW miały miejsce dodatkowe spotkania mające na celu pogłębienie lub ożywienie dotychczasowych relacji. W dniu 25 kwietnia 2025 r. dr hab. Marta Mendel, prof. SGGGW, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, wraz z przedstawicielkami Biura Współpracy Międzynarodowej, odbyły wizytę w japońskiej uczelni partnerskiej Shibaura Institute of Technology. Po stronie SIT w spotkaniu wzięli udział pracownicy Office of International Services wraz z Wice Prezydentem uczelni – prof.  Hitoshi Nakamura. W trakcie wizyty omówiono rezultaty dotychczasowej współpracy, nawiązanej w 2020 r. w ramach programu Erasmus+ oraz na zasadach bilateralnych. Dyskutowano o możliwości intensyfikacji współpracy, w tym w zakresie mobilności doktorantów i pracowników, z wykorzystaniem istniejących mechanizmów finansowych. Elementem wizyty było także zwiedzania tokijskiego kampusu SIT i zaplecza dydaktycznego-badawczego uczelni.

Profesor dr hab. Hazem M. Kalaji przekazał podczas pobytu w Japonii podpisane przez JM Rektora SGGW porozumienie pomiędzy SGGW a Uniwersytetem Farmacji, Nauk Medycznych i Przyrodniczych w Niigacie. Podczas wizyty w Niigata prof. Kalaji przeprowadził seminarium na temat wykorzystania fluorescencji chlorofilu do oceny jakości życia roślin medycznych.

Zwieńczeniem wizyty delegacji SGGW w Japonii było spotkanie w Ambasadzie RP, podczas którego Ambasador RP w Japonii Paweł Milewski, Minister Maria Mrówczyńska oraz Dyrektor NAWA Wojciech Karczewski podsumowali polsko-japońską współpracę akademicką.
W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli uczelni wyższych z Polski i Japonii.

Realizacja obecności SGGW na Światowej Wystawie Expo 2025 była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach programu Międzynarodowe Wydarzenie Naukowe na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace, Kansai, finansowanego z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pośrednictwem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.


SGGW złożyła projekt w konkursie NAWA pn.: „Rola uczelni przyrodniczych w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań w obszarze badań naukowych oraz współpracy z biznesem – debata z udziałem przedstawicieli Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz podmiotów partnerskich z Japonii”. Rezultaty projektu skoncentrowane są na wzmocnieniu współpracy polsko-japońskiej w kluczowych obszarach specjalizacji SGGW. Projekt przyczyni się do osiągnięcia długofalowych efektów, które będą miały znaczący wpływ na rozwój współpracy naukowej SGGW z ośrodkami naukowymi z Japonii.

Wystawa Światowa Expo 2025, Osaka, Kansai rozpoczęła się 13 kwietnia 2025 r. Jest to największe i najważniejsze wydarzenie gospodarczo-kulturalne na świecie. Wystawa, która potrwa do 13 października, została zlokalizowana na wybudowanej na wodach Zatoki Osaka wyspie Yumeshima. W czasie 184 dni na Wystawie zaprezentuje się 170 uczestników, w tym 161 krajów i regionów oraz 9 organizacji międzynarodowych. Wg założeń organizatorów Wystawę odwiedzi ponad 28 mln osób.

Organizatorem obecności Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Kluczową rolę w organizacji i promocji Polski podczas Expo 2025 pełni Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).

 

Artykuł Podsumowanie obcności SGGW na Wystawie Światowej Expo 2025 Osaka Kansai pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>
Polski Dzień Ziemi na Expo 2025 z udziałem SGGW. Konferencja https://expo.sggw.edu.pl/polski-dzien-ziemi-na-expo-2025-z-udzialem-sggw-konferencja/ Tue, 22 Apr 2025 12:24:38 +0000 https://expo.sggw.edu.pl/?p=4148 W Dniu Ziemi, gdy uwaga całego świata koncentruje się na przyszłości naszej planety, przedstawiciele Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zabrali głos podczas jednego z największych wydarzeń międzynarodowych – Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka Kansai.

Artykuł Polski Dzień Ziemi na Expo 2025 z udziałem SGGW. Konferencja pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>

Polski Dzień Ziemi z udziałem SGGW. Konferencja

Podczas Expo 2025 Osaka Kansai prezentuje się 170 uczestników, w tym 161 krajów i regionów, stało się przestrzenią wymiany myśli, prezentacji innowacyjnych badań i współpracy na najwyższym międzynarodowym poziomie. Według założeń organizatorów Wystawę odwiedzi ponad 28 mln. osób. Obecność SGGW na Expo 2025 jest możliwa dzięki programowi „Międzynarodowe Wydarzenie Naukowe na Wystawie Światowej Expo 2025”, finansowanemu z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pośrednictwem NAWA. Projekt ma na celu zacieśnienie polsko-japońskich więzi naukowych i wzmocnienie pozycji uczelni przyrodniczych jako liderów innowacji.

Konferencja

 

Konferencja zgromadziła ekspertów z Polski i Japonii, skupiając się na wyzwaniach związanych z zrównoważonym rozwojem, transformacją cyfrową i wdrażaniem wyników badań do praktyki gospodarczej.

Wydarzenie otworzyli: dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, Prorektor ds. umiędzynarodowienia, I Zastępca Rektora; Maria Mrówczyńska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; dr Bartłomiej Nowak, Przewodniczący Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a wśród gości znaleźli się dr Wojciech Karczewski, Dyrektor NAWA oraz dr Łukasz Gołota, Zastępca Dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. 

Rośliny w służbie zdrowia

Prof. Mohamed Hazem Kalaji z Instytutu Biologii SGGW zaprezentował efekty polsko-japońskiej współpracy w zakresie biotechnologii, prowadzonej we współpracy z dr Seiyą Sato (University of Pharmacy and Applied Life Sciences in Niigata) oraz Yasunariim Sato, prezesem Green’s Green Company (Niigata). Przedstawiono m.in. półmaskę antywirusową z mchów oraz zastosowanie lektyn roślinnych, takich jak konkanawalina A, w produkcji naturalnych środków przeciwwirusowych.
W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele firmy Green’s Green Ltd., którzy wspólnie z naukowcami z SGGW omówili proces komercjalizacji wyników badań oraz potencjał naturalnych bioproduktów w ochronie zdrowia publicznego.

Cyfrowa transformacja w walce z marnotrawstwem żywności

W drugim panelu, prowadzonym przez prof. Magdalenę Vaverkovą z Instytut Inżynierii Lądowej SGGW podjęto temat przeciwdziałania marnowaniu żywności w duchu zasady 3R (reduce, reuse, recycle). Panel zgromadził międzynarodowe grono ekspertów, w tym: Makoto Tanaka (Consumer Affairs Agency, Government of Japan), Tomohiro Ishikawa (The Distribution Economics Institute of Japan), Yasuhiro Matsui (Associate Professor, Faculty of Environmental, Life, Natural Science and Technology, Okayama University), Maję Sutkowską (Doctoral student, Faculty of Environmental, Life, Natural Science and Technology, Okayama University), Kazuya Kitao (Sinops Co. Ltd.), Norimasa Wada (Sato Co. Ltd.), Tatsuro Watanabe (Senshu University).

Dyskusja koncentrowała się na modelowaniu zachowań konsumenckich w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego w Polsce i Japonii. Eksperci przedstawili nowoczesne narzędzia cyfrowe i rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które wspierają ograniczanie strat żywności na wszystkich etapach łańcucha dostaw – od produkcji po konsumpcję.

Warsztaty w Pawilonie Polski

Integralną częścią wydarzenia były interaktywne warsztaty naukowe, które odbyły się w Pawilonie Polski. Prof. Mohamed Kalaji zaprosił uczestników na warsztat pt. Rośliny jako źródło naturalnych substancji i produktów przeciwwirusowych oraz rola fotosyntezy w regulacji ich środowiska wzrostu”. Goście Pawilonu Polski poznali unikalne technologie monitorowania zdrowia roślin oraz fascynujący świat ich zdolności komunikacyjnych i ochronnych.
W programie obecności SGGW na Expo 2025, był również warsztat prof. Magdaleny Vaverkovej, „Miejskie kompostowanie: Model zrównoważonego gospodarowania odpadami”, dotyczący rozwiązań z zakresu efektywnego kompostowania w przestrzeni miejskiej.

Udział naukowców z SGGW w Expo 2025 w Osace, Kansai to nie tylko prezentacja osiągnięć badawczych, ale także możliwość zabrania głosu w globalnej dyskusji o przyszłości naszej planety. Zrównoważony rozwój, badania klimatu, ochrona zdrowia ludzi i zwierząt to tylko wybrane obszary badawcze, którymi zajmują się naukowcy z SGGW. Możliwość objęcia patronatem Polskiego Dnia Ziemi podczas Wystawy Światowej Expo 2025 Osaka to dla nas wyróżnienie i dowód zaufania świadczący o tym, że prowadzona działalność badawcza i międzynarodowa jest postrzegana jako istotna dla rozwoju Polski i jej wizerunku na świecie.

Honorowy partner Pawilonu Polski na Wystawie Światowej Expo 2025

Dr hab. Marta Mendel, prof. SGGW, prorektor ds. umiędzynarodowienia w imieniu władz SGGW odebrał z rąk organizatorów Wystawy Światowej tytuł honorowego partnera Pawilonu Polski na Wystawie Światowej Expo. To wyróżnienie przyznawane instytucjom, które w szczególny sposób wspierają promocję polskiej nauki, kultury, gospodarki lub innowacyjności na arenie międzynarodowej, w ramach programu obecności Polski na Expo.

Artykuł Polski Dzień Ziemi na Expo 2025 z udziałem SGGW. Konferencja pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>
Rozpoczęła się Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka Kansai https://expo.sggw.edu.pl/rozpoczela-sie-wystawa-swiatowa-expo-2025-osaka-kansai/ Mon, 14 Apr 2025 06:57:16 +0000 https://expo.sggw.edu.pl/?p=3954 8 dni po oficjalnym otwarciu Expo 2025 zapraszamy na konferencję przygotowaną w ramach Tygodnia Promocji Polskiej Nauki

Artykuł Rozpoczęła się Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka Kansai pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>

Rozpoczęła się Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka Kansai

13 kwietnia rozpoczęła się Wystawa Światowa Expo 2025 w Osace. Przez kolejne 184 dni wyspa Yumeshima, stworzona od podstaw na wodach Zatoki Osaka, stanie się centrum globalnych innowacji, kultury i nauki. Wśród 170 uczestników, reprezentujących 161 krajów i regionów oraz 9 organizacji międzynarodowych. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która jako pierwsza polska uczelnia zaprezentuje się podczas Wystawy Światowej.

SGGW otworzy Tydzień Promocji Polskiej Nauki i stanie się merytorycznym partnerem Polskiego Dnia Ziemi, przypadającego na 22 kwietnia 2025 roku. To właśnie tego dnia prof. Magdalena Vaverková i prof. Mohamed Kalaji przeprowadzą dwa warsztaty przy Pawilonie Polski.

„Rośliny jako źródło naturalnych substancji i produktów przeciwwirusowych oraz rola fotosyntezy w regulacji ich środowiska wzrostu”
Odkryjemy fascynujący świat zielonej komunikacji – jak rośliny reagują na dotyk, światło czy dźwięk. Zaprezentujemy technologie, które mogą zmienić sposób, w jaki uprawiamy rośliny, oszczędzając energię i chroniąc środowisko. Innowacyjnej antywirusowej półmaski z mchów i roślin z rodziny bobowatych oraz jadalnych środków zapobiegających infekcjom.

„Miejskie kompostowanie: Model zrównoważonego gospodarowania odpadami”
Jak skutecznie kompostować w warunkach miejskich? Jak przekształcić resztki jedzenia w cenny zasób? Warsztat pokaże praktyczne rozwiązania dla zrównoważonego życia i podzieli się doświadczeniami z Polski i Japonii.

W ramach Polskiego Dnia Ziemi SGGW zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową, podczas której poruszymy dwa strategiczne tematy:

„Innovative technologies in health care”
Prof. Mohamed Hazem Kalaji przedstawi efekty współpracy z Japonią w zakresie komercjalizacji badań, w tym zastosowanie mchów i lektyn w naturalnych środkach przeciwwirusowych.

„Challenge for food loss and waste reduction with DX and AI application”
Prof. Magdalena Vaverková omówi, jak cyfryzacja i sztuczna inteligencja mogą pomóc w walce z marnowaniem żywności. Panel koncentruje się na praktycznych rozwiązaniach w duchu 3R – reduce, reuse, recycle.

Na zakończenie konferencji – networkingowa sesja partnerska, podczas której SGGW zaprezentuje swoją ofertę edukacyjną i omówi plany dalszej współpracy z japońskimi instytucjami.

Obecność SGGW na Expo 2025 jest możliwa dzięki programowi „Międzynarodowe Wydarzenie Naukowe na Wystawie Światowej Expo 2025”, finansowanemu z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pośrednictwem NAWA. Projekt ma na celu zacieśnienie polsko-japońskich więzi naukowych i wzmocnienie pozycji uczelni przyrodniczych jako liderów innowacji.

Artykuł Rozpoczęła się Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka Kansai pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>
Prezentacja badań naukowych SGGW w Japonii https://expo.sggw.edu.pl/prezentacja-badan-naukowych-sggw-w-japonii/ Fri, 21 Mar 2025 09:17:57 +0000 https://expo.sggw.edu.pl/?p=3827 Prezentacja badań naukowych SGGW w Japonii W rozmowie z prof. dr hab. inż. Magdaleną Darią Vaverkovą z Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Geodezji Instytutu Inżynierii Lądowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie o współpracy z Uniwersytetem Okayama, badaniach naukowych oraz udziale w EXPO 2025 Osaka (Japonia). Pani Profesor, jest Pani panelistką w debacie: „Wyzwania związane ze […]

Artykuł Prezentacja badań naukowych SGGW w Japonii pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>

Prezentacja badań naukowych SGGW w Japonii

W rozmowie z prof. dr hab. inż. Magdaleną Darią Vaverkovą z Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Geodezji Instytutu Inżynierii Lądowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie o współpracy z Uniwersytetem Okayama, badaniach naukowych oraz udziale w EXPO 2025 Osaka (Japonia).

Pani Profesor, jest Pani panelistką w debacie: „Wyzwania związane ze stratami żywności i redukcją marnotrawstwa dzięki zastosowaniu systemu DX i sztucznej inteligencji” podczas konferencji w Expo 2025 Osaka (Japonia). W jaki sposób Pani prace badawcze przyczyniają się do walki z marnotrawieniem żywności i co zaprezentuje Pani podczas konferencji?

Jestem zaszczycona możliwością udziału w debacie podczas Expo 2025 Osaka, której tematem będą wyzwania związane z redukcją strat i marnotrawstwa żywności, między innymi dzięki zastosowaniu systemów DX oraz sztucznej inteligencji (AI). Moja praca badawcza, realizowana we współpracy z Profesorem Yasuhiro Matsui z Uniwersytetu Okayama, gdzie odbyłam dwa staże badawczo-naukowe, koncentruje się na zrównoważonym zarządzaniu odpadami, w tym odpadami organicznymi, oraz możliwościach ich zapobiegania (zgodnie z zasadą „The Best Waste is No Waste”). W przypadkach, gdy eliminacja odpadów nie jest możliwa i odpady są wytwarzane, nasze badania skupiają się na doskonaleniu metod przetwarzania odpadów w sposób maksymalizujący ich odzysk, przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu tych procesów na środowisko.

Badania, którymi wraz z polsko-japońską grupą badawczą zajmujemy się, obejmują zagadnienia związane z recyklingiem, odzyskiem oraz unieszkodliwianiem odpadów, w tym odpadów organicznych i żywnościowych. Skupiamy się na analizie i doskonaleniu metod kompostowania, które przyczyniają się do redukcji ilości i masy odpadów. Produkt końcowy tego procesu – kompost – może być wykorzystywany do stabilizacji gruntów w ramach działań rolniczych i inżynieryjnych, takich jak rekultywacja i rewitalizacja terenów zdegradowanych, składowisk odpadów oraz obszarów poprzemysłowych i górniczych, jak również do zabudowy biologicznej skarp i zboczy chroniącej przed procesami erozyjnymi. Kompost odgrywa również istotną rolę w poprawie jakości gleby, wspomagając regenerację ekosystemów i zapobiegając dalszemu marnotrawieniu zasobów. Nasze badania są oparte na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym (Circular Economy), której celem jest zmniejszenie ilości odpadów oraz odzyskiwanie i wykorzystywanie cennych zasobów z odpadów organicznych. Zastosowanie tych rozwiązań w zrównoważonej inżynierii wspiera procesy związane z regeneracją i rewitalizacją środowiska.

Podczas konferencji w Osace zaprezentuję wyniki współpracy z Profesorem Yasuhiro Matsui, w kontekście zrównoważonych metod zarządzania odpadami, między innymi takich jak system kompostowania „Kiero”, który jest częścią japońskiej inicjatywy „Zero Waste”. System ten, bazujący na prostych metodach i wykorzystujący naturalne materiały, wskazuje na skuteczność zdecentralizowanego podejścia do przetwarzania odpadów organicznych.

Systemy DX i sztuczna inteligencja (AI) mają olbrzymi potencjał w optymalizacji procesów monitorowania i zarządzania odpadami, w tym ograniczania strat żywności. Nasi japońscy partnerzy, którzy od lat prowadzą zaawansowane badania w tej dziedzinie, wykorzystują AI do analizy danych dotyczących prognozowania konsumpcji i powstawania odpadów w handlu i gospodarstwach domowych. Umożliwia to identyfikację kluczowych obszarów, w których można wdrożyć skuteczne strategie redukcji wytwarzania odpadów i ograniczenia marnotrawstwa. Profesor Yasuhiro Matsui, prowadzący badania w tej dziedzinie od 2022 roku, umożliwił nam bezpośrednie uczestnictwo w tych pracach. Podczas mojego stażu na Uniwersytecie Okayama w badaniach uczestniczyła tam również moja doktorantka, jedna z młodych naukowczyń z SGGW przebywa tam aktualnie w ramach 3-letniego stypendium doktoranckiego ufundowanego przez Rząd Japonii, a kolejna będzie również uczestniczyła w Panelu podczas Expo w Osace. W wystąpieniu podkreślę znaczenie integracji tradycyjnych metod gospodarowania odpadami z nowoczesnymi technologiami, aby tworzyć skalowalne i zrównoważone rozwiązania, możliwe do wdrożenia zarówno w zaawansowanych instalacjach, jak i w codziennym życiu mieszkańców.

Walka z marnotrawstwem żywności i odpadami wymaga holistycznego podejścia, łączącego innowacyjne technologie z lokalnymi uwarunkowaniami kulturowymi, zasobami oraz edukacją społeczną. Redukcja odpadów nie jest wyłącznie problemem technologicznym, lecz także społecznym, wymagającym współpracy rządów, naukowców, biznesu oraz społeczeństwa.

Dlaczego akurat taki temat zostanie poruszony podczas konferencji? I czy jest on pomysłem Pani Profesor?

Temat konferencji jest szczególnie istotny w kontekście globalnych wyzwań związanych z gospodarką odpadami, ochroną zasobów i środowiska. Marnotrawienie żywności ma poważne konsekwencje ekologiczne, gospodarcze i społeczne, a w obliczu zmian klimatycznych, zanieczyszczenia oraz rosnącego problemu głodu na świecie, wymaga pilnych, systemowych rozwiązań. Recykling odpadów organicznych i ich kompostowanie odgrywają kluczową rolę w strategiach zrównoważonego zarządzania zasobami i ograniczania negatywnego wpływu na środowisko.

Pomysł podjęcia tego tematu wynika z wieloletnich badań prowadzonych przez nasz zespół, naukowców i doktorantów z Instytutu Inżynierii Lądowej SGGW, we współpracy z międzynarodowymi partnerami. Skupiamy się na efektywnym zarządzaniu odpadami, zrównoważonym rozwoju oraz innowacyjnych metodach przetwarzania i ponownego wykorzystania surowców odzyskiwanych z odpadów. Dzięki temu udało się wypracować temat łączący solidne podstawy teoretyczne z praktycznymi rozwiązaniami gospodarki o obiegu zamkniętym, które są przedmiotem naszych badań w Instytucie. Konferencja stanowi doskonałą okazję do podjęcia dyskusji w kontekście globalnych działań na rzecz redukcji odpadów, lepszego gospodarowania zasobami i adaptacji społeczeństw do zmian klimatycznych.

Co chciałaby Pani osiągnąć dla SGGW poprzez swój udział w Wystawie Światowej w Japonii?

Udział w Wystawie Światowej w Japonii ma na celu zaprezentowanie dorobku badawczego oraz innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez zespół badawczy z SGGW w zakresie zrównoważonego rozwoju, zarządzania odpadami oraz wykorzystania kompostu w zrównoważonym rolnictwie, budownictwie i inżynierii. Celem jest, aby nasza Uczelnia była postrzegana jako lider w dziedzinie badań nad zintegrowanym gospodarowaniem odpadami oraz ich praktycznym wykorzystaniem w różnych sektorach gospodarki, a szczególnie w rolnictwie i inżynierii.

Dzięki uczestnictwu w Wystawie Światowej chciałabym:

  • Promować badania i innowacyjne podejście SGGW na arenie międzynarodowej, szczególnie te związane z gospodarką o obiegu zamkniętym.
  • Nawiązywać nowe kontakty i wzmacniać współpracę międzynarodową z uczelniami, instytucjami badawczymi oraz firmami zajmującymi się zrównoważonym rozwojem, co może skutkować aplikacjami o nowe projekty badawczo-rozwojowe oraz wymianą wiedzy i doświadczeń.
  • Zwiększyć rozpoznawalność SGGW jako nowoczesnego ośrodka akademickiego, który nie tylko prowadzi innowacyjne badania, ale także wdraża konkretne rozwiązania na rzecz ochrony środowiska, odbudowy ekosystemów oraz zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi.
  • Promować wdrożenie wyników badań na poziomie globalnym, szczególnie w zakresie zagospodarowania i recyklingu odpadów, co pozwoli na wymianę doświadczeń oraz zastosowanie naszych metod i technologii w innych krajach, w tym w kontekście przyczynienia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmian klimatu.

Udział w Wystawie Światowej stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania potencjału SGGW w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, co przyczyni się do wzmocnienia międzynarodowej pozycji naszej Uczelni zarówno w obszarze badań, jak i edukacji.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Anita Kruk, Biuro Promocji SGGW

Artykuł Prezentacja badań naukowych SGGW w Japonii pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>
Roślinne innowacje z SGGW w Japonii https://expo.sggw.edu.pl/roslinne-innowacje-z-sggw-w-japonii/ Wed, 19 Mar 2025 08:54:14 +0000 https://expo.sggw.edu.pl/?p=3770 Roślinne innowacje z SGGW w Japonii W rozmowie z prof. dr. hab. Hazemem Kalajim z Katedry Fizjologii Roślin, Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie o współpracy międzynarodowej, innowacyjnych badaniach naukowych oraz udziale w EXPO 2025 Osaka (Japonia). Panie Profesorze, jest Pan panelistą w debacie: „Innowacyjne technologie w ochronie zdrowia” podczas konferencji w Expo […]

Artykuł Roślinne innowacje z SGGW w Japonii pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>

Roślinne innowacje z SGGW w Japonii

W rozmowie z prof. dr. hab. Hazemem Kalajim z Katedry Fizjologii Roślin, Instytutu Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie o współpracy międzynarodowej, innowacyjnych badaniach naukowych oraz udziale w EXPO 2025 Osaka (Japonia).

Panie Profesorze, jest Pan panelistą w debacie: „Innowacyjne technologie w ochronie zdrowia” podczas konferencji w Expo 2025 Osaka (Japonia). Co zaprezentuje Pan uczestnikom konferencji? O jakich innowacjach Pan opowie?

Podczas konferencji w ramach Expo 2025 Osaka zaprezentuję innowacyjne rozwiązania opracowane w SGGW, które wykorzystują potencjał roślin w ochronie zdrowia ludzi i środowiska. Główne technologie, które przedstawię, to:

– Półmaska – innowacyjna antywirusowa maska ochronna wykonana z mchów. Mchy posiadają unikalne właściwości filtracyjne oraz zdolność do neutralizacji wirusów, co zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Wykorzystanie naturalnych materiałów w ochronie zdrowia to krok w stronę bardziej ekologicznych i skutecznych środków ochrony osobistej. To rozwiązanie ma ogromny potencjał w kontekście przyszłych pandemii oraz ochrony przed patogenami w zatłoczonych przestrzeniach miejskich.

– Zastosowanie roślin w zwalczaniu wirusów – zaprezentuję również wyniki badań nad właściwościami przeciwwirusowymi roślin, takich jak kanawalia szablasta (Canavalia ensiformis), której naturalne związki wykazują potencjał w hamowaniu infekcji wirusowych. To odkrycie może otworzyć nowe kierunki w poszukiwaniu naturalnych substancji antywirusowych, które mogłyby stanowić podstawę przyszłych terapii.

– Biologiczny system sprzężenia zwrotnego, który umożliwia roślinom autonomiczną kontrolę nad ich środowiskiem wzrostu, w szczególności nad warunkami świetlnymi. System opiera się na zapewnieniu optymalnej wydajności aparatu fotosyntetycznego roślin, co pozwala im efektywnie reagować na zmieniające się warunki otoczenia. Prototyp został opracowany na przestrzeni ostatnich kilku lat we współpracy z Panem inż. Ryszardem Grodowskim (specjalista od spektrofotometrii i automatyzacji) i zaprezentowany jako polska instalacja „Greenhouse Silent Disco” w muzeum Triennale w Mediolanie (Włochy) w 2022 roku, a następnie w Muzeum Architektury we Wrocławiu w 2023 roku.

– Ekologiczny ambulans – mobilny system monitoringu fotosyntezy, który pozwala na ocenę kondycji roślin w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych czujników i technologii sztucznej inteligencji, urządzenie to może identyfikować zagrożenia ekologiczne, analizować jakość powietrza i dostarczać kluczowych informacji o stanie środowiska. Może być wykorzystywane w diagnostyce zdrowia ekosystemów, monitorowaniu emisji gazów cieplarnianych czy zapobieganiu klęskom ekologicznym.

Celem mojego wystąpienia jest pokazanie, że rośliny mogą stać się innowacyjnym narzędziem w ochronie zdrowia ludzi i środowiska. W kontekście wyzwań XXI wieku, takich jak zmiany klimatyczne, pandemia czy zanieczyszczenie powietrza, zastosowanie roślin w nowoczesnych technologiach może odegrać kluczową rolę w budowaniu zdrowszej przyszłości.

Oprócz tych trzech głównych tematów, przedstawię także koncepcję „mowa roślin” – badań nad możliwością wykorzystania reakcji roślin na stres środowiskowy jako narzędzia do wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami ekologicznymi.

Dlaczego akurat taki temat zostanie poruszony podczas konferencji? I czy jest on Pana pomysłem?

Temat ten jest niezwykle aktualny i istotny w kontekście globalnych wyzwań zdrowotnych i środowiskowych. Wykorzystanie roślin jako narzędzi/bio-czujniki do monitorowania ekosystemów oraz do ochrony zdrowia to nowatorskie podejście, które może znacząco wpłynąć na przyszłość ochrony środowiska i medycyny.

Moja koncepcja prezentacji wynika z wieloletnich badań prowadzonych wspólnie z moim wspólnikiem z Japonii (Dr. Seiya Sato, Niigata University of Pharmacy and Medical and Life Sciences oraz Firmą Green’s Green, Niigata), które dotyczą zdolności roślin do neutralizacji patogenów oraz ich roli jako naturalnych biosensorów. Rośliny mają unikalną zdolność adaptacji do warunków środowiskowych, co sprawia, że mogą być wykorzystywane nie tylko jako źródło leków, ale także jako biologiczne wskaźniki zmian klimatycznych i jakości powietrza.

Expo 2025 Osaka koncentruje się na zrównoważonym rozwoju, innowacjach technologicznych i zdrowiu publicznym, dlatego mój temat idealnie wpisuje się w jego główne założenia. Jestem przekonany, że rośliny mogą odegrać kluczową rolę w nowoczesnej medycynie i ekologii, dlatego zależy mi na podzieleniu się wynikami moich badań z międzynarodowym środowiskiem naukowym i biznesowym.

Co chciałby Pan Profesor osiągnąć dla SGGW poprzez swój udział w Wystawie Światowej w Japonii?

Udział w Expo 2025 Osaka to wyjątkowa okazja do promocji polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz wzmocnienia pozycji SGGW jako lidera w badaniach nad innowacyjnymi technologiami roślinnymi. Moje cele związane z tym wydarzeniem to:

– Zwiększenie rozpoznawalności SGGW na świecie.

– Expo to globalne wydarzenie, które przyciąga uwagę naukowców, przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji rządowych. Chcę, aby SGGW było postrzegane jako uczelnia nowoczesna, innowacyjna i zaangażowana w rozwój technologii opartych na naturze.

– Nawiązanie międzynarodowych partnerstw.

– Planuję spotkania z przedstawicielami japońskich uczelni oraz instytutów badawczych, co może otworzyć drzwi do wspólnych projektów badawczych. Japonia jest jednym z liderów w dziedzinie biotechnologii i ekologii, dlatego współpraca z tamtejszymi instytucjami może przynieść obopólne korzyści.

– Pozyskanie inwestorów i grantów na dalsze badania.

– Moje badania nad półmaską i ekologicznym ambulansem mogą zainteresować fundusze inwestycyjne oraz firmy zajmujące się zielonymi technologiami. Chciałbym znaleźć partnerów, którzy pomogą wdrożyć te rozwiązania na szeroką skalę.

– Współpraca z japońskim sektorem przemysłowym.

– Japonia to kraj, który kładzie duży nacisk na innowacje i ochronę środowiska. Chciałbym nawiązać kontakt z firmami, które mogłyby zaangażować się w produkcję i komercjalizację półmaski oraz systemów monitorowania roślin za pomocą procesu fotosyntezy.

– Rozwój programów wymiany akademickiej.

– Uczelnie japońskie oferują wysoki poziom badań w zakresie rolnictwa, biotechnologii i ekologii. Chciałbym, aby udział w Expo umożliwił nawiązanie nowych programów wymiany studentów i doktorantów, które wzbogacą naszą współpracę naukową.

Jestem przekonany, że udział w Expo 2025 Osaka przyniesie długoterminowe korzyści dla SGGW, otwierając nowe możliwości współpracy, finansowania badań i wdrożeń innowacyjnych technologii.

 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Anita Kruk, Biuro Promocji SGGW

Materiał uzupełniający rozmowę:

https://bw.sggw.edu.pl/info/author/WULS804512b633a5469e854501498608307d/

https://www.sggw.edu.pl/polmaska-antywirusowa-z-mchow/

https://media.sggw.pl/aktualnosci/716065/polmaska-antywirusowa-z-mchow

https://media.sggw.pl/aktualnosci/826050/kanawalia-szablasta-zapobiega-zakazeniu-koronawirusem

https://www.sggw.edu.pl/monitoring-fotosyntezy-moze-zapobiegac-katastrofom-ekologicznym-mobilny-ambulans-ekologiczny/

https://nicolacholewa.pl/Triennale-1

https://ma.wroc.pl/en/events/events-archive/o-czym-szepcza-rosliny/

https://media.sggw.pl/aktualnosci/447604/roslinny-big-brother-w-sggw

https://youtu.be/xza3veM7z6I?si=pyeGAOGFOvBV8dRF

https://www.sggw.edu.pl/o-czym-szepcza-rosliny-wyklad-prof-hazema-kalajiego-i-spacer-po-greenhouse-silent-disco/

https://www.sggw.edu.pl/polskie-stoisko-na-triennale-w-mediolanie-inspirowane-badaniami-naukowca-z-sggw/

https://sites.google.com/kalaji.pl/kalaji?usp=sharing

https://bw.sggw.edu.pl/info/author/WULS804512b633a5469e854501498608307d/

https://www.sggw.edu.pl/sggw-partnerem-polskiego-dnia-ziemi-na-expo-2025-osaka-kansai/

https://www.sggw.edu.pl/sggw-organizatorem-wydarzenia-w-ramach-wystawy-swiatowej-expo-2025/

https://expo.sggw.edu.pl/konferencja/

https://www.nupals.ac.jp/english/

https://greensgreen.jp/

 

Artykuł Roślinne innowacje z SGGW w Japonii pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>
Polski Dzień Ziemi oraz Tydzień Polskiej Nauki i Edukacji na Expo Osaka Kansai https://expo.sggw.edu.pl/polski-dzien-ziemi-oraz-tydzien-polskiej-nauki-i-edukacji-na-expo-osaka-kansai/ Tue, 18 Mar 2025 11:57:00 +0000 http://expo.sggw.edu.pl/?p=1173 Polski Dzień Ziemi oraz Tydzień Polskiej Nauki i Edukacji na Expo Osaka Kansai 13 kwietnia 2025 r. rozpocznie się Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai – największe i najważniejsze wydarzenie gospodarczo-promocyjne na świecie. Za przygotowanie udziału Polski w wydarzeniu odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. SGGW w Warszawie jest pierwszą polską uczelnią, która zaprezentuje się […]

Artykuł Polski Dzień Ziemi oraz Tydzień Polskiej Nauki i Edukacji na Expo Osaka Kansai pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>

Polski Dzień Ziemi oraz Tydzień Polskiej Nauki i Edukacji na Expo Osaka Kansai

13 kwietnia 2025 r. rozpocznie się Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai – największe i najważniejsze wydarzenie gospodarczo-promocyjne na świecie. Za przygotowanie udziału Polski w wydarzeniu odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. SGGW w Warszawie jest pierwszą polską uczelnią, która zaprezentuje się na Wystawie. Już 9 dni po otwarciu bram wystawy zlokalizowanej na sztucznej wyspie u wybrzeży regionu geograficznego Kansai będzie miało miejsce jedno z pierwszych wydarzeń w Pawilonie Polski – Dzień Ziemi. SGGW w Warszawie jest oficjalnym partnerem tego wydarzenia. W programie 22 kwietnia 2025 r. znajdzie się konferencja naukowa z udziałem naukowców z SGGW oraz organizacja przy pawilonie warsztatów edukacyjnych dla gości zwiedzających Wystawę.

Artykuł Polski Dzień Ziemi oraz Tydzień Polskiej Nauki i Edukacji na Expo Osaka Kansai pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>
SGGW najlepszą opcją https://expo.sggw.edu.pl/sggw-najlepsza-opcja/ Fri, 21 Feb 2025 13:35:08 +0000 https://expo.sggw.edu.pl/?p=3590 W rozmowie z Fumika Egawa i Chiloe Igawa – studentkami medycyny weterynaryjnej z Japonii, o studiach w SGGW oraz planach zawodowych.

Artykuł SGGW najlepszą opcją pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>

SGGW najlepszą opcją

W rozmowie z Fumika Egawa i Chiloe Igawa z Japonii o studiowaniu medycyny weterynaryjnej w SGGW, życiu w Polsce i planach zawodowych.

 

Dlaczego wybrała Pani studia w SGGW?


Fumika Egawa:
Szukałam miejsca, gdzie mogłabym studiować weterynarię w języku angielskim i znalazłam Polskę. SGGW ma duży kampus ze wszystkimi niezbędnymi budynkami dla różnych wydziałów, kliniką małych zwierząt, biblioteką i akademikami – wszystko na terenie kampusu. Studiowanie tutaj jest z pewnością bardziej dostępne, a uczelnia jest zainteresowana przyjmowaniem studentów zagranicznych. Zdecydowałam więc, że SGGW to miejsce, do którego powinnam się udać.

Chiloe Igawa: Wybrałam SGGW z kilku powodów. Po pierwsze, czesne jest przystępne w porównaniu do innych uczelni w Europie, co było dla mnie ważnym czynnikiem. Ponadto, uczelnia posiada akademiki na terenie kampusu co ułatwiło znalezienie zakwaterowania i wdrożenie się w życie uniwersyteckie. Kolejną rzeczą, która zwróciła moją uwagę, było to, że w niektórych salach wykładowych mogły przebywać psy. Uważam to za bardzo wyjątkowe i przyjazne. Wreszcie, podobało mi się, że SGGW oferuje program w języku angielskim otwarty dla studentów wszystkich narodowości. Studiowanie w tak międzynarodowym środowisku daje mi szansę na poznanie ludzi z różnych środowisk i kultur, co czyni moje doświadczenie jeszcze lepszym.

Jaki kierunek studiów Pani wybrała i dlaczego?


Fumika Egawa:
Studiuję weterynarię. Od dziecka kocham zwierzęta i moim dziecięcym marzeniem było ratowanie ich przed bólem i cierpieniem. W końcu zdecydowałam, że powinnam spełnić swoje marzenie o zostaniu weterynarzem.

Chiloe Igawa: Zdecydowałam się studiować medycynę weterynaryjną, ponieważ zwierzęta nie mogą nam powiedzieć, kiedy odczuwają ból lub potrzebują pomocy. Chciałam być przy nich, rozumieć ich potrzeby i zapewniać im opiekę, na jaką zasługują. Medycyna weterynaryjna to nie tylko leczenie chorób – wierzę, że chodzi również o zapobieganie cierpieniu, poprawę dobrostanu zwierząt i zapewnienie im lepszej jakości życia.

Jak ocenia Pani studia w SGGW? Na co szczególnie zwróciła Pani uwagę? Co zapadło Pani w pamięć?


Fumika Egawa:
Uczelnia jest bardzo przyjazna dla studentów zagranicznych. Jest to intensywny program studiów weterynaryjnych trwający 5,5 roku, ale zapewnia studentom zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności. Większość zajęć praktycznych jest interesująca, ale praktyka dotycząca obrazowania była szczególnie fascynująca. Podczas całego kursu wszystkie techniki obrazowania, takie jak RTG, USG, CT i MRI, które kiedyś wyglądały dla mnie jak magia, stały się bardzo przydatnymi narzędziami diagnostycznymi.

Chiloe Igawa: Moje doświadczenie z SGGW jest bardzo pozytywne. Jedną z rzeczy, które doceniam najbardziej jest wygoda mieszkania w akademikach na kampusie. To znacznie ułatwia codzienne życie, ponieważ wszystko, w tym zajęcia, biblioteka i inne udogodnienia, znajduje się w niewielkiej odległości. Uczelnia zapewnia świetne warunki do nauki. Biblioteka jest dobrze zorganizowana, z czystymi miejscami do siedzenia i różnymi pokojami zaprojektowanymi z myślą o różnych potrzebach związanych z nauką, niezależnie od tego, czy chcesz pracować w ciszy, czy w grupie. Podobają mi się również drobne szczegóły, które poprawiają życie studenckie, takie jak dystrybutory wody w każdym budynku i patrolujące samochody ochrony, które sprawiają, że kampus jest bezpieczny.

Ponadto uniwersytet posiada siłownie, boiska sportowe, na których można grać w koszykówkę lub piłkę nożną oraz dedykowaną ścieżkę do biegania wokół kampusu. Latem rozległe trawiaste tereny są idealne na relaks lub piknik z przyjaciółmi.

Z akademickiego punktu widzenia, możliwość samodzielnego eksperymentowania zamiast tylko obserwowania sprawia, że proces uczenia się jest o wiele bardziej efektywny i z pewnością ekscytujący. Pomaga mi to lepiej zrozumieć materiał i nabrać pewności siebie w praktycznych umiejętnościach, co jest niezbędne w mojej przyszłej karierze.

Jak ocenia Pani studenckie życie w Warszawie, w Polsce?


Fumika Egawa:
Warszawa jest miastem przyjaznym studentom. Istnieje zniżka studencka na transport publiczny, a także do wielu muzeów, jeśli jesteś zainteresowany kulturą i historią Polski. Chociaż nie wszyscy w kraju mówią po angielsku, ludzie są mili i przyjaźni i zawsze chętnie pomagają.

Chiloe Igawa: Życie w Warszawie jako student jest wspaniałym doświadczeniem. Jedną z rzeczy, które doceniam najbardziej, jest to, jak bezpiecznie się tu czuję, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami. Miasto ma naprawdę spokojną atmosferę i zawsze czułem się komfortowo, nawet podczas nocnych spacerów. Dużą zaletą jest także transport publiczny. Metro, tramwaje i autobusy są bardzo przystępne cenowo, co ułatwia poruszanie się po mieście bez wydawania zbyt wiele pieniędzy, zwłaszcza ze zniżką studencką. Kolejną rzeczą, która mi się podoba, jest czystość miasta, zwłaszcza jak na stolicę. Ulice, parki i przestrzenie publiczne są dobrze utrzymane, dzięki czemu jest to przyjemne miejsce do życia i nauki.

Jakie ma Pani plany zawodowe lub edukacyjne po ukończeniu studiów w SGGW?


Fumika Egawa:
Prawdopodobnie przez pierwsze kilka lat po ukończeniu studiów będę odbywać staż, aby poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć więcej doświadczenia w praktyce. Być może zostanę w Europie lub zdobędę licencję na pracę w moim ojczystym kraju. Ostatecznie chciałbym zaangażować się w ochronę dzikiej przyrody.

Chiloe Igawa: Po ukończeniu SGGW moim planem jest zdobycie większego doświadczenia w zawodzie poprzez pracę w Europie przez kilka lat. Chociaż nie jestem jeszcze pewna, w którym kraju, wierzę, że Europa będzie świetną okazją do rozwoju zawodowego i nauki. W przyszłości zamierzam jednak wrócić do mojego rodzinnego kraju. Ponieważ nie jestem Europejką, będę musiała przystąpić do równoważnego egzaminu, aby uzyskać dyplom uznawany w moim kraju. Moim celem jest praca w Europie przynajmniej do czasu uzyskania tego dyplomu, który pozwoli mi kontynuować karierę w kraju z niezbędnymi kwalifikacjami. Jeśli uznam, że czuję się wystarczająco dobrze, aby kontynuować życie w Europie, to dlaczego nie?

Czy poleciłaby Pani studia w SGGW swoim rodakom? Jeśli tak, to dlaczego?


Fumika Egawa:
Studiowanie tutaj będzie niezapomnianym doświadczeniem, którego nie można zdobyć nigdzie indziej. Jeśli jesteś zainteresowany naukami przyrodniczymi, weterynarią lub jakimkolwiek innym rodzajem studiów, które są tutaj oferowane, i jeśli lubisz międzynarodową atmosferę, a nawet jeśli po prostu szukasz okazji do poszerzenia swoich horyzontów, SGGW może być najlepszą opcją.

Chiloe Igawa: Tak, poleciłbym studia w SGGW moim rodakom. Jedną z rzeczy, które uwielbiam w tej uczelni jest to, jak bardzo wszyscy są zmotywowani. Często można spotkać studentów uczących się dzień i noc w bibliotece, co tworzy pozytywne i skupione środowisko. Ta motywacja jest zaraźliwa i popycha cię do kontynuowania nauki. Studia wymagają dużo ciężkiej pracy, ale są satysfakcjonujące, ponieważ faktycznie uczysz się i doskonalisz. Zaliczenie egzaminów jest osiągnięciem i zwiększa pewność siebie. Ludzie tutaj są mili i istnieje duże poczucie wspólnoty. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub potrzebujesz pomocy, dziekanat jest zawsze dostępny i zapewnia doskonałe wsparcie. Wykładowcy są niesamowicie wspierający i zawsze chętni do pomocy.

Cena studiów w SGGW jest również bardzo przystępna, co czyni ją doskonałym wyborem dla studentów zagranicznych. Kawiarnie pod biblioteką to ukryty klejnot – tanie i pyszne jedzenie, idealne dla zapracowanych studentów.

Szczerze mówiąc, najlepszą częścią tego uniwersytetu jest to, jak wiele osób spaceruje ze swoimi psami po kampusie. To naprawdę urocze i wzruszające.


Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Anita Kruk, Biuro Promocji SGGW

Fumiko Egawa

Artykuł SGGW najlepszą opcją pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>
SGGW organizatorem konferencji naukowej na EXPO 2025 w Osace https://expo.sggw.edu.pl/najlepszy-plakat-naukowy/ Mon, 21 Oct 2024 12:54:00 +0000 http://wzim.sggw-portal.eduportal.pl/?p=75 SGGW organizatorem konferencji naukowej na EXPO 2025 w Osace Wydarzenie zainauguruje Tydzień Polskiej Nauki, rozpoczynając się 22 kwietnia w dniu Polskiego Dnia Ziemi, promującego osiągnięcia polskiej nauki oraz projekty na rzecz zrównoważonego rozwoju. W programie wydarzenia znajdą się dwie debaty: „Challenge for Food Loss Reduction with DX and AI Application”, przygotowana przez prof. Magdalenę Vaverkovą z Katedry […]

Artykuł SGGW organizatorem konferencji naukowej na EXPO 2025 w Osace pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>

SGGW organizatorem konferencji naukowej na EXPO 2025 w Osace

Wydarzenie zainauguruje Tydzień Polskiej Nauki, rozpoczynając się 22 kwietnia w dniu Polskiego Dnia Ziemi, promującego osiągnięcia polskiej nauki oraz projekty na rzecz zrównoważonego rozwoju.

W programie wydarzenia znajdą się dwie debaty: „Challenge for Food Loss Reduction with DX and AI Application”, przygotowana przez prof. Magdalenę Vaverkovą z Katedry Budownictwa Zrównoważonego i Geodezji SGGW oraz „Innovative Technologies in Healthcare”, opracowana przez prof. Mohameda Hazema Kalajiego z Katedry Fizjologii Roślin SGGW. Uzupełnieniem debat będzie sesja matchmakingowa z udziałem japońskich przedstawicieli środowiska naukowego.
Do rozmowy zaproszono także przedstawicieli japońskich instytucji naukowych, m.in. prof. Yasuhiro Matsui z Okayama University, instytucji rządowych i pozarządowych, takich jak Meals on Wheels Japan TOP, a także reprezentantów japońskiego świata biznesu w tym sektora AI.

SGGW, jako partner merytoryczny Polskiego Dnia Ziemi, włącza się w międzynarodowy dialog na temat przyszłości społeczeństw, promując polską naukę i innowacyjność podczas wystawy światowej. Wydarzenie, podkreślające rolę polskich uczelni przyrodniczych w kreowaniu innowacyjnych rozwiązań naukowych, jest ważnym punktem programu Polski na EXPO 2025. Hasło przewodnie obecności Polski w wystawie światowej – „Designing Future Society for Our Lives”, wskazuje na potrzebę budowania przyszłości z myślą o szeroko rozumianym życiu na Ziemi.

Międzynarodowy wymiar nauki i innowacji

Dzięki współpracy z NAWA oraz zaangażowaniu SGGW w międzynarodowe projekty badawcze, wydarzenie w Osace będzie okazją do prezentacji osiągnięć naukowych oraz dyskusji o możliwościach współpracy na styku nauki i gospodarki. 

Partnerem wydarzenie jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu organizator udziału Polski w EXPO 2025.

 

Artykuł SGGW organizatorem konferencji naukowej na EXPO 2025 w Osace pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>
SGGW Partnerem obecności Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace Kansai https://expo.sggw.edu.pl/sggw-partnerem-obecnosci-polski-na-wystawie-swiatowej-expo-2025-w-osace-kansai/ Mon, 18 Mar 2024 13:47:00 +0000 http://wzim.sggw-portal.eduportal.pl/?p=60 SGGW Partnerem obecności Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace Kansai SGGW Partnerem obecności Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace Kansai 15 stycznia 2025 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przedmiotem porozumienia jest określenie zasad współpracy w zakresie realizacji Programu Promocji […]

Artykuł SGGW Partnerem obecności Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace Kansai pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>

SGGW Partnerem obecności Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace Kansai

SGGW Partnerem obecności Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace Kansai

15 stycznia 2025 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przedmiotem porozumienia jest określenie zasad współpracy w zakresie realizacji Programu Promocji polskiej nauki podczas Wystawy Światowej EXPO 2025 w Osace, Kansai, w tym w szczególności w zakresie organizacji Polskiego Dnia Ziemi.

SGGW w Warszawie uzyskało tym samym tytuł oficjalnego partnera udziału Polski w Wystawie Światowej w zakresie współorganizacji Polskiego Dnia Ziemi. W ramach tego wydarzenia w dniu 22 kwietnia 2025 r. odbędzie się konferencja naukowa oraz cykl warsztatów przy Pawilonie Polski.

SGGW w  Warszawie to nowoczesny ośrodek akademicki z przeszło 200-letnią tradycją. Obecnie kształcimy studentów i prowadzimy badania naukowe w 5 dziedzinach: nauki ścisłe i przyrodnicze, nauki weterynaryjne, nauki rolnicze, nauki społeczne i inżynieryjno-techniczne.

Celem uczelni jest prowadzenie na najwyższym poziomie badań naukowych i kształcenia oraz działalności wdrożeniowej, przyczyniających się do zrównoważonego rozwoju i minimalizowania negatywnych skutków przyszłych zdarzeń, w tym zmian klimatycznych.

Artykuł SGGW Partnerem obecności Polski na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace Kansai pochodzi z serwisu Expo2025 Osaka.

]]>