Rozpoczęła się Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka Kansai
13 kwietnia rozpoczęła się Wystawa Światowa Expo 2025 w Osace. Przez kolejne 184 dni wyspa Yumeshima, stworzona od podstaw na wodach Zatoki Osaka, stanie się centrum globalnych innowacji, kultury i nauki. Wśród 170 uczestników, reprezentujących 161 krajów i regionów oraz 9 organizacji międzynarodowych. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która jako pierwsza polska uczelnia zaprezentuje się podczas Wystawy Światowej.
SGGW otworzy Tydzień Promocji Polskiej Nauki i stanie się merytorycznym partnerem Polskiego Dnia Ziemi, przypadającego na 22 kwietnia 2025 roku. To właśnie tego dnia prof. Magdalena Vaverková i prof. Mohamed Kalaji przeprowadzą dwa warsztaty przy Pawilonie Polski.
„Rośliny jako źródło naturalnych substancji i produktów przeciwwirusowych oraz rola fotosyntezy w regulacji ich środowiska wzrostu”
Odkryjemy fascynujący świat zielonej komunikacji – jak rośliny reagują na dotyk, światło czy dźwięk. Zaprezentujemy technologie, które mogą zmienić sposób, w jaki uprawiamy rośliny, oszczędzając energię i chroniąc środowisko. Innowacyjnej antywirusowej półmaski z mchów i roślin z rodziny bobowatych oraz jadalnych środków zapobiegających infekcjom.
„Miejskie kompostowanie: Model zrównoważonego gospodarowania odpadami”
Jak skutecznie kompostować w warunkach miejskich? Jak przekształcić resztki jedzenia w cenny zasób? Warsztat pokaże praktyczne rozwiązania dla zrównoważonego życia i podzieli się doświadczeniami z Polski i Japonii.
W ramach Polskiego Dnia Ziemi SGGW zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową, podczas której poruszymy dwa strategiczne tematy:
„Innovative technologies in health care”
Prof. Mohamed Hazem Kalaji przedstawi efekty współpracy z Japonią w zakresie komercjalizacji badań, w tym zastosowanie mchów i lektyn w naturalnych środkach przeciwwirusowych.
„Challenge for food loss and waste reduction with DX and AI application”
Prof. Magdalena Vaverková omówi, jak cyfryzacja i sztuczna inteligencja mogą pomóc w walce z marnowaniem żywności. Panel koncentruje się na praktycznych rozwiązaniach w duchu 3R – reduce, reuse, recycle.
Na zakończenie konferencji – networkingowa sesja partnerska, podczas której SGGW zaprezentuje swoją ofertę edukacyjną i omówi plany dalszej współpracy z japońskimi instytucjami.
Obecność SGGW na Expo 2025 jest możliwa dzięki programowi „Międzynarodowe Wydarzenie Naukowe na Wystawie Światowej Expo 2025”, finansowanemu z dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pośrednictwem NAWA. Projekt ma na celu zacieśnienie polsko-japońskich więzi naukowych i wzmocnienie pozycji uczelni przyrodniczych jako liderów innowacji.